Václav Štývar

Narodil se 2. 6. 1932 v Ostravě. Pocházel ale ze Šenova. V Ostravě se vyučil písmomalířem, stejný obor vystudoval v Praze na Průmyslové škole dřevodělné. Po základní vojenské službě, na které se věnoval především hudbě, a po krátkém působení v Ostravě přichází v roce 1957 do Třince na post sbormistra Souboru pracujících Třineckých železáren, který se ale brzy přejmenoval na Pěvecké sdružení Martinů.

V roce 1964 se ujal vedení Dětského sboru Domu pionýrů a mládeže v Třinci, s nímž dosáhl velkých úspěchů, a který později přejal jeho jméno. Koncertoval v různých zemích, jezdil se svými zpěváčky na tábory, natočil množství dětských písní v Československém rozhlase Ostrava. Sám také začal pro děti komponovat. Jeho písničky ve sboru zdomácněly a dnes je znají již generace Štývarčat, jak se členové Štývarova dětského sboru neformálně nazývají.

V Třinci vedl Václav Štývar i ženský komorní sbor Camerata, založený bývalými členkami ŠDS, a Dívčí sbor a instrumentální soubor Gymnázia Třinec, kde i vyučoval.

Ačkoliv Václav Štývar na počátku 90. let vydal několik výtvarných publikací, není ani v jeho bližším okolí příliš známo, že byl stále aktivním malířem a kresliřem. Věnoval se i poezii.

Na konci 90. let Václav Štývar postupně opustil sbormistrovské a pedagogické pozice a odešel do důchodu. Nadále však hojně komponoval a maloval, mnoho času trávil na své chalupě zvané Bertramka v Nýdku. Zemřel v pátek 4. 1. 2013

Václav Štývar byl za svou práci mnohokrát oceněn, mezi nejvýznamnější ocenění řadíme nejvyšší sbormistrovskou cenu Unie českých pěveckých sborů - Cenu Bedřicha Smetany a Čestné občanství města Třince.

Ženský komorní sbor CZKW Třinec, složený z větší části z bývalých členek Štývarova dětského sboru, se k odkazu Václava Štývara hlásí a do svého programu zařadil mnoho jeho písní.

Mgr. Jan Nowak, Ph.D.

21.12.2018 10:20:43
czkw
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one